KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15891032
nr 1589 1032
Pieter Corlielisz Slingelandt (1640-1691), Spetsknypplerska talar med fågelförsäljerska genom fönstret, Monogramsignerad. Proveniens: Hovpredikant Carl Bergö, Kristinebergs Slott, Olja på duk, 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 45x38 cm
måndag 8 januari 2024
kl 19:09:50